През последните години обкръжаващата ни среда се трансформира и развива с бързи темпове. Традиционните източници на информация продължиха да заемат централно място в ежедневието ни, но към тях се присъединиха и нови технологии, чиято гъвкавост позволи на аудиторията да поддържа връзка със света в удобно за нея време и място. Тази естествена промяна доведе до еволюция и сред традиционните медии, които направиха съдържанието си още по-достъпно за аудиторията. Така например, телевизията и радиото последваха тенденцията и „излязоха“ от домовете на аудиторията си, за да са в контакт с нея постоянно чрез смартфон или таблет. Тази промяна повлия положително и традиционните комуникационни канали запазиха високото си покритие сред населението. Данните на графиката по-долу показват, че за м. юни 2022 г. радиото достига до 90.1% от хората на възраст между 15 и 69 години:
Богатото разнообразие от радиостанции покрива всички музикални стилове и предлага интересен журналистически поглед върху актуалните теми, достигайки до 63.1% от аудиторията между 15 и 69 годишна възраст на ежедневна база. Данните от графиката показват, че радиото продължава да бъде предпочитан източник на информация и/или забавление за преобладаващата част от населението.
На следващата графика проследяваме промяната на продължителността на времето, което изследваната аудитория прекарва в слушане на радио за периода от началото на 2019 г. до юни 2022 г. След пиковите стойности, достигнати през 2020 г., започва постепенен спад на времето, прекарано в слушане на радио. Въпреки нормализиращата се обстановка, нивата на среднодневните минути, които отделяме на радиото, остават по-ниски в сравнение с 2019 г. Причина за това можем да търсим в естествената трансформация на средата и навлизането все повече в нашето ежедневие на различни онлайн платформи.
Заслужава си да отбележим, че през първата половина на 2022 г. среднодневните минути на слушане на радио през различните месеци остават на постоянно ниво, което означава по-устойчиви навици в потреблението на радио.
Специфичните целеви групи отделят различно време, за да слушат радио:
Мъжката аудитория на възраст между 25 и 54 години прекарва най-дълго време в слушане на радио –по 90 минути среднодневно, а мъжете, като цяло, отделят най-много време, за да слушат радио през деня. Данните също така показват, че градското население слуша повече радио спрямо общото за страната, което означава, че то продължава да е предпочитан канал за бърз достъп до актуална информация и/или забавление за живеещите в градовете.
На графиката по-долу проследяваме как се променят местата, на които хората най-често слушат радио:
Най-често слушаме радио вкъщи и в колата, докато пътуваме. Фактът, че голяма част от населението слуша радио докато шофира не е изненадващ, но слушането на радио вкъщи постепенно расте – от 43% средно за 2019 г., до 47% средно за първата половина на 2022 г. Обяснение за това е обстоятелството, че част от работещите хора продължават да са в т.н. режим „хоум офис“ и след отмяната на рестриктивните мерки, въведени от държавата. По този начин заетите „внесоха“ работните си навици у дома.
На последната графика представяме най-предпочитаните радио станции за м. юни 2022 г. сред аудиторията на възраст между 15 и 69 години:
В класацията присъстват радио станции с разнообразно по профил музикално съдържание и станции с изявен новинарски профил, като например – Хоризонт БНР, Дарик радио, бТВ Радио.
Като извод можем да отбележим, че радиото остава най-достъпната медия и продължава да е важен елемент от ежедневието на хората. Времето, прекарано в слушането му, намалява поради появата на нови канали и онлайн платформи за информация и забавление. За да поддържа интерес сред слушателите си, радиото се стреми да бъде по-близо до аудиторията, поддържайки фен страници в социалните медии и подкасти, организирайки различни видове игри със слушателите си, както и провеждайки събития на открито за всички свои фенове.
За допълнителна информация, моля свържете се с нашия екип през формата за контакт.