Кои са най-големите рекламодатели в категория „Козметика“ и какви са тенденциите?

Изборът на козметика е част от ежедневието на всеки. Ето защо продуктите от тази категория присъстват целогодишно в ефир. Жизненият цикъл на средствата за лична хигиена и грижа е относително кратък и това предполага, че производителите им трябва постоянно да внасят иновации и модерен облик на стоките си, за да се борят с изострената конкурентна среда. Един от основните признаци, който влияе върху потребителското решение за покупка на този вид стоки е разпознаваемостта на марката. За да си осигурят популярност сред морето от сходни продукти, големите козметични рекламодатели използват широк медиа микс, като присъствието в телевизия е задължително условие за успех. Резултатите, които постигат участниците в „Козметика“, осигуряват на категорията челна позиция година след година. Представяме ви дяловете на десетте най-големи компании в сферата спрямо постигнатите от тях GRP’s 30 в целева група, включваща всички на възраст между 25 и 54 годишна възраст (А 25-54):

Източник: GARB Audience Measurement Bulgaria, период: януари-август 2021 г.

Всички анализирани рекламодатели присъстват на графиката с резултатите само и единствено от ТВ активностите на козметичните си брандове. Така например, лидерът Procter & Gamble е активен с търговски марки в категориите козметиката, битовата химия и фармацевтиката, но за целите на анализа са взети предвид единствено продуктите, спадащи към „Козметика“.

За да добием по-точна и ясна представа за топ рекламодателите в категорията и за разместването им, изготвихме таблица със сравнение на GRP’s 30” за периода януари-август на настояшата 2021-ва година спрямо релевантния период на предходната 2020-та година:

Източник: GARB Audience Measurement Bulgaria, период: януари-август, 2020 г. и 2021 г.

През 2021 г. Procter & Gamble запазва първа позиция в класацията, но цифрите показват, че достигнатите GRP’s 30 са с 12% по-малко. Този спад се дължи на по-слабата телевизионна подкрепа, която оказват на наложили се вече марки като HEAD & SHOULDERS, PANTENE, ALWAYS и NATURELLA. На второ място откриваме добре познатия на всички козметичен гигант L’oreal, който през настоящата година успява да запази позицията си благодарение на 11% ръст в достигнатите GRP’s 30. През 2021 г. компанията залага на по-силно телевизионно присъствие на продуктите си от сегмента „Декоративна козметика“, както и на луксозните си парфюми. За периода януари-август 2021 г. Ficosota Syntez регистрира най-голям ръст сред рекламодателите в категорията – 40%. Този растеж не е случен, тъй като през настоящата година компанията залага на по-силно телевизионно присъствие на козметичните си брандове, като например серията продукти ТЕО, пред тези от битова химия (SEMANA, EXO, ТЕО-перилен препарат, SAVEX). Без съществена промяна в постигнатите GRP’s 30, но с позиция по-надолу откриваме Beiersdorf. 2021-ва година предложи интересни спортни събития от световна величина, които привлякоха мъжката козметика в ефир.  Такъв е случаят с  продуктите NIVEA MEN, които за разлика от предходната година, през 2021 г. лансираха мъжката си серия от продукти в телевизия. Без промяна в позицията, но с 12% спад Glaxo Smith Kline се задържа в средата на класацията. Комуникацията на компанията в категория „Козметика“ е представена предимно от продукти в сегмента „Устна хигиена“ – AQUAFRESH, PARODONTAX, SENSODYNE и COREGA. Друг рекламодател, чийто ръст в резултатите (23%) го отвежда позиция по-напред е Unilever. Продуктите с по-интензивно телевизионно присъствие са дезодорантите REXONA и DOVE, както и душ-геловете от същата търговска марка – DOVE. Представянето на друг утвърден рекламодател – Henkel, го отвежда позиция надолу, въпреки че компанията запазва без промяна резултатите си в телевизия. В класацията на топ 10 присъства и българският рекламодател Aroma Cosmetics. През 2021 г. компанията включва в телевизия и серията си дезинфекциращи продукти „Чисто за деца“. С позиция по-надолу, в сравнение с 2020 г., откриваме Natur Product. Това се дължи на факта, че през настоящата година компанията регистрира 10% спад на постигнатите GRP’s 30. Със спад в резултатите към момента се характеризира и представянето на Hayat – минус 20%. Една от основните причини за това е по-ниската телевизионна активност на пелените MOLFIX, марка на Hayat. Интересно е да се спомене, че делът на категория „Други рекламодатели“ нараства и за първите осем месеца от годината достига 24,3%. През настоящата година телевизионна комуникация стартират BULEKO 2000 (ELVI), MOROCCANOIL, RUBELLA, THE HIMALAYA DRUG COMPANY (HIMALAYA, пасти за зъби).

Като заключение на анализа, можем да споделим, че динамиката в представянето на рекламодателите от категория „Козметика“ се дължи основно на промяна в интензитета, с който подкрепят добре познатите си брандове. Появата на COVID през март 2020 г. доведе след себе си до редица промени в потреблението, които от своя страна накараха компаниите в сектора да преосмислят портфолиото си от продукти. Кои са приоритетните подкатегории и има ли промяна в тях през 2021 г. можем да проследим на следващата графика:

Източник: GARB Audience Measurement Bulgaria, период: януари-август, 2020 г. и 2021 г.

С над 50% ръст за периода януари-август 2021 г. се отличават подкатегориите „Корпоративен имидж“ (1084%), „Козметика за тяло“ (91%) и „Мъжка козметика“ (81%). С най-голям спад в телевизионното си присъствие са „Центрове за красота“ (-99%), „Козметика за слънце“ (-51%) и „Бои за коса“ (-25%). Важно е да отбележим, че през 2020г. категорията „Тоалетни и дезинфекциращи продукти“ се разви  драстично, а към утвърдените марки се добавиха и редица нови за телевизията брандове  – ESSENTICA PURE, HANDS WORK, HMI, HUVASEPT, PRIMAGEL PLUS.

За допълнителна информация, моля свържете се с нашия екип през формата за контакт.