Подобно на всички човешки навици, така и зрителските се изграждат и променят с годините. Влияние върху тях оказват редица фактори, като един от основните е телевизионното съдържание. Всяка пролет и есен водещите телевизии залагат на атрактивна програмна схема, която да привлича зрителското внимание. Защо обаче медиите позиционират стратегически най-доброто от годишната си програма именно в тези месеци? Отговорът на този въпрос се крие в сезонността и промените в ежедневието на аудиторията, до които води тя. Търсим един по-различен отговор на въпроса сравнявайки средно месечните температури за страната и достигнатия среден месечен рейтинг от всички телевизионни канали в широката целева група всички над четири годишна възраст (All 4+) за периода януари 2019 г – август 2021 г:
На графиката се вижда, че най-висок рейтинг се отчита през зимните месеци – декември, януари и февруари, с изключение на периода на първата Covid вълна – март, април и май 2020 г. Традиционно, месеците с най-висока гледаемост са с едни от най-ниските температури за годината. Освен това, светлата част на деня е по-кратка, което предразполага за повече прекарано време в домашна обстановка. По-дългият престой у дома кара хората да търсят забавление пред малкия екран. Ето защо, през тези месеци телевизионните канали без много допълнителни усилия успяват да привлекат зрителското внимание и да го задържат за по-дълго. С първите по-топли дни хората намаляват престоя си пред телевизора и прекарват повече време навън. Причина, която би ги задържала у дома, пред екраните, са интересни телевизионни заглавия, както нови, така и утвърдени формати, спечелили зрителското доверие. По традиция, още от края на м. февруари, водещите ТВ канали стартират популярни шоу програми и сериали, с които обещават на зрителите часове, изпълнени със забавление. Веднъж събудили интереса, новите предавания се надграждат с всеки следващ епизод, достигайки кулминация в края на сезона. Този стратегически ход е причината за относително стабилните месечни нива на достигнатия рейтинг през пролетните месеци. С финалните епизоди на актуалните заглавия започва и летният период, през който зрителите отделят повече време за почивка сред природата, далеч от дома, навън с приятели. От графиката виждаме, че най-горещите месеци от годината – юни, юли и август – са с най-ниски средни нива на рейтинг. Достигнатият през м. август 2021 г среден рейтинг е с 27% по-нисък в сравнение с този през м. януари същата година. Най-осезаем спад се усеща в ефира на основните национални канали – БНТ 1, бТВ и Нова ТВ, в чиито програми премиерните предавания често се заменят с повторения. На по-стабилни нива на рейтинг се радват нишовите канали, които през летните месеци стават все по-често предпочитана алтернатива от зрителите. Динамиката в постигнатите резултати през 2021 г на трите водещи и всички останали ТВ канали, можете да откриете в допълнително изготвените две графики в края на статията. С първите есенни дни, започва отново надпреварата на водещите телевизии за зрителският интерес. Населението се завръща към рутината на динамичното си ежедневие, в което прекарва по-голямата част от свободното си време у дома, пред телевизора. С понижаването на температурите хората се затварят за все по-дълго в домашна обстановка и телевизията се явява едно от сигурните и лесно достъпни забавления за цялото семейство.
Данните на графиката показват годишна цикличност, подчинена на описаната логика. Изключение е 2020 г, която бе белязана от появата на Covid, социалната дистанция и затварянето на хората у дома по време на първата вълна на епидемията. Това доведе след себе си до повишено медийно потребление в отговор на желанието на хората да се справят със създалата се ситуация. Месеците март и април 2020 г са с едни от най-високите нива на телевизионен рейтинг през последните три години, което потвърждава широко наложеното мнение, че телевизията е едно от сигурните средства за информираност и забавление сред населението.
В допълнение на направения анализ изготвихме графика, която разкрива как се променя средният рейтинг през различните часове на денонощието през топлите и студени месеци от годината. За да илюстрираме промените, които настъпват в най-голяма степен, нанесохме отчетения среден рейтинг в целева група Аll 4+ за един от най-студените месеци през годината – януари 2021 г сравнен с август 2021 г:
На пръв поглед най-голямо впечатление правят по-високите нива на среден рейтинг през м. януари, през всички фази на деня, в сравнение с тези през м. август. Най-малка е разликата в часовите диапазони между 2 ч и 6 ч. Именно в малките часове на нощта разликата се стопява под 10%, но превес продължава да има постигнатият рейтинг през м. януари 2021 г. През зимните месеци гледаемостта на телевизия надвишава тази през топлите още от първите сутрешни часове. Причина за това можем да търсим в промененото ежедневие на повечето хора през летният период. За да се „нагласят“ към промените в сутрешната рутина на зрителите, през лятото водещите телевизии често изместват старта на информационните си блокове с час по-късно от обичайното – в 7 ч. Разликата между двата месеца се задълбочава във времето между 9 ч и 12 ч. Една от причините за това са летните ваканции, които си взимат предобедните информационни блокове на основните национални телевизии, като например „На кафе“ в ефира на Нова ТВ и „Тази сутрин“ по бТВ. Следобедните часове между 12 ч и 17 ч поддържат по-малка разлика между студените и топлите месеци от годината. Най-осезаем през м. юли е спадът на зрителския интерес в първите часове от прайм-тайм слота – между 18 ч и 20 ч. Едно от обясненията за това е по-дългата светла част на деня през лятото, от която много хора се възползват прекарвайки времето навън вместо пред телевизора. Ето защо в разгара на лятото интересът на зрителите към телевизията се „възражда“ след 21-22 ч. Това е причина водещите национални телевизии да изместват фокуса от централните си новинарски емисии към късните издания, като дори изтеглят напред началния им час с цел да привлекат по-широка аудитория. Телевизионният ден през лятото продължава до по-късно, като в часовете след полунощ разликата в гледаемостта между двата месеца започва да се стопява.
За допълнителна информация, моля свържете се с нашия екип през формата за контакт.