През последните години медийното потребление достигна върхови нива, опитвайки се да отговори на нуждите от информираност и свързаност между хората. Появата и задълбочаването на епидемичната обстановка разшири потреблението на медии като интернет, радио и телевизия. Новите обстоятелства доведоха до още по-изявен спад в популярността на печатните издания. Лесно достъпното онлайн съдържание постепенно измести удоволствието от четенето на хартиен носител. За потребителите стана много по-лесно и удобно да следят новините в реално време на мобилното си устройство или на телевизионния екран, отколкото да чакат новината да се отпечата. Въпреки трудната ситуация, в която се намира, пресата продължава да се бори за читатели. На графиката показваме какво е месечното покритие, което достигат вестниците и списанията през периода май-юни 2021 г. в различните целеви групи:
За да добием по-ясна представа и сравнимост между данните, разделихме целевите групи в три възрастови сегмента – 15-69, 18-34 и 25-54, като освен тях добавихме и допълнителни критерии като пол и тип на населеното място.
Най-широко покритие достигат вестниците сред групите 15-69 (64,5%) и 25-54 (64,7%). Не е изненадващо, че популярността им сред по-младата аудитория на възраст межди 18 и 34 години е малка (48,0%). За разлика от вестниците, списанията се радват на добър резултат именно в целевата група 18-34 (37,3%). Също така, от данните можем да направим извод, че вестниците предлагат по-добро покритие в сравнение със списанията и в трите възрастови сегмента.
Данните са сходни и сред трите мъжки групи, като при мъжете на възраст между 25 и 54 години се отчита най-високо покритие – 66,1%. Списанията достигат в най-висока степен до мъжете между 18 и 34 годишна възраст – 24,8%.
Женската аудитория се отличава като силен почитател на списанията. На първо място по покритие е младата целева група 18-34 – 49,7%, надвишавайки покритието от вестниците (47,7%). Сред жените с по-висока горна възрастова граница – 15-69 и 25-54, вестниците запазват доминантна позиция спрямо списанията.
Последно в графиката са представени данните за постигнатия обхват сред градското население на страната. Сравнявайки ги с общите целеви групи 15-69, 18-34 и 25-54 можем да заключим, че списанията са по-широко разпространени сред градското население на страната, докато вестниците постигат сходно покритие и в двата случая.
На следващата графика представяме данни, свързани с предпочитания начин за четене на вестниците – на хартия или онлайн:
Без усилие от графиката е видно, че всички възрастови групи предпочитат да четат вестници на хартия. При най-младата група онлайн отстъпва пред хартията с минималните 3%, но с увеличаване на възрастта печатните издания засилват своята хегемония над онлайн версиите на вестниците. Независимо от средата, потребителите от всички възрастови групи споделят, че четенето на вестници е по-скоро рядко, отколкото често събитие.
Списанията продължават да се предлагат в търговската мрежа въпреки спадналите тиражи. Те се борят за верните си читатели с атрактивни корици и цветно съдържание, пакетирани с неангажиращи книги или дребни подаръци. Следващата графика показва в каква степен различните целеви групи продължават да купуват списания:
Неслучайно на пазара разнообразието на списанията, насочени към жените, е най-голямо – те купуват списания в най-висока степен и това е в унисон с данните за покритието от първата графика в статията. Точно обратното на данните от първата графика, градското население купува по-рядко списания в сравнение с общо за страната и това може да се обясни с факта, че едно списание в градска среда има шанс да достигне до по-широк кръг от хора, тъй като то може да бъде прочетено в офиса, в някой ресторант или кафене, спортни и спа центрове или салони за красота.
За допълнителна информация, моля свържете се с нашия екип през формата за контакт.